Tuesday/Thursday Mens

Season: Begins September (mid)
Time: This league plays every Tuesday and Thursday, with draws at 6:45 pm and 9 pm

This league has four blocks to accommodate the novice to competitive curler.

The Men’s league is looking for teams or individual players to join.

You must be a member to play in the league. (See details under Membership)

Championships

Mens League – Championship Rules 2019

Club Championship Brackets

President’s Cup Brackets

League Coordinator: Randy Balfour
Email: thebalfours@shaw.ca

Please contact Randy for more information.

Team Lightbody

Block 1 (5-1)
Date Time Sheet Teams Result
Sep 25th, 2018 9:00 PM 2 Bonesky (1-5) – Lightbody (5-1) W
Sep 27th, 2018 7:00 PM 4 Bassett (2-4) – Lightbody (5-1) W
Oct 2nd, 2018 Bye
Oct 4th, 2018 7:00 PM 6 Oye (2-4) – Lightbody (5-1) W
Oct 9th, 2018 9:00 PM 2 Head (2-4) – Lightbody (5-1) W
Oct 11th, 2018 7:00 PM 6 Stuart (2-4) – Lightbody (5-1) W
Oct 16th, 2018 Bye
Oct 18th, 2018 7:00 PM 4 Lefroy (6-0) – Lightbody (5-1) L
Block 2 (3-3)
Date Time Sheet Teams Result
Oct 23rd, 2018 Bye
Oct 25th, 2018 9:15 PM 3 Poulin (4-2) – Lightbody (3-3) W
Oct 30th, 2018 6:45 PM 4 Degobbi (3-3) – Lightbody (3-3) L
Nov 1st, 2018 9:15 PM 2 Balfour (3-3) – Lightbody (3-3) L
Nov 6th, 2018 6:45 PM 6 Rempel (3-3) – Lightbody (3-3) W
Nov 8th, 2018 Bye
Nov 13th, 2018 6:45 PM 5 Shen (3-3) – Lightbody (3-3) L
Nov 15th, 2018 9:15 PM 1 Lefroy (0-6) – Lightbody (3-3) W
Block 3 (2-4)
Date Time Sheet Teams Result
Nov 20th, 2018 Bye
Nov 22nd, 2018 7:00 PM 6 Dube (2-4) – Lightbody (2-4) L
Nov 27th, 2018 9:00 PM 1 Head (4-2) – Lightbody (2-4) L
Nov 29th, 2018 7:00 PM 5 Stuart (2-4) – Lightbody (2-4) W
Dec 4th, 2018 9:00 PM 3 Lefroy (3-3) – Lightbody (2-4) L
Dec 6th, 2018 Bye
Dec 11th, 2018 9:00 PM 2 Errington (4-2) – Lightbody (2-4) L
Dec 13th, 2018 7:00 PM 4 MacKinley (4-2) – Lightbody (2-4) W
Block 4 (4-2)
Date Time Sheet Teams Result
Dec 18th, 2018 Bye
Dec 20th, 2018 7:00 PM 3 Pigs (2-4) – Lightbody (4-2) W
Jan 3rd, 2019 7:00 PM 4 Kirby (3-3) – Lightbody (4-2) W
Jan 8th, 2019 9:00 PM 2 Welham (4-2) – Lightbody (4-2) L
Jan 10th, 2019 7:00 PM 6 Moose Knuckles (2-4) – Lightbody (4-2) L
Jan 15th, 2019 Bye
Jan 17th, 2019 7:00 PM 5 Stuart (4-2) – Lightbody (4-2) W
Jan 22nd, 2019 9:00 PM 1 Bassett (0-6) – Lightbody (4-2) W
Block 5 (5-1)
Date Time Sheet Teams Result
Jan 24th, 2019 7:00 PM 4 Moose Knuckles (4-2) – Lightbody (5-1) W
Jan 29th, 2019 Bye
Jan 31st, 2019 7:00 PM 6 Brisebois (2-4) – Lightbody (5-1) W
Feb 5th, 2019 9:00 PM 1 Bassett (3-3) – Lightbody (5-1) W
Feb 7th, 2019 Bye
Feb 12th, 2019 9:00 PM 1 Kirby (3-3) – Lightbody (5-1) W
Feb 14th, 2019 7:00 PM 5 Pigs (2-4) – Lightbody (5-1) W
Feb 19th, 2019 9:00 PM 3 Stuart (2-4) – Lightbody (5-1) L
Block 6 (3-0)
Date Time Sheet Teams Result
Feb 21st, 2019 7:00 PM 1 Bonesky (1-1) – Lightbody (3-0) W
Feb 26th, 2019 9:00 PM 5 Dube (0-2) – Lightbody (3-0) W
Feb 28th, 2019 6:45 PM 3 Moose Knuckles (0-2) – Lightbody (3-0) W