Monday Night Ladies

Season: Begins September (mid)
Time: This league plays on Mondays with draws at 6:45pm & 9:00pm

This league is suitable for anyone from novice to those with competitive curling experience. There are various divisions with a round robin format.

The season ends with Playoffs for both a Club Championship & Presidents Cup.

Teams and singles are welcome.

You must be a member to play in the league. (See details under Membership)

League Coordinator: Dianne Gauthier
Email: mondayladies@royalcitycc.com

Please contact Dianne for more information.

Monday Ladies Standings

Block 3

Monday Jan 8th, 2024

A Block - 6:45 PM
Sheet
3 Beatty (2-3) W - L Gushulak (2-2)
4 Yager (0-4) L - W Cowan (2-3)
5 Wong (4-0) W - L JALK (2-2)
A Block2 - 6:45 PM
Sheet
2 House (3-2) L - W Gauthier (3-2)
B Block - 6:45 PM
Sheet
1 Merrick (2-3) L - W Stagg (3-1)
6 Bourassa (2-3) L - W Team Brasil (1-3)
B Block2 - 9:00 PM
Sheet
1 Yoo (2-3) W - L Geiger (4-1)
2 Bernard (2-3) W - L Gagnon (3-2)
C Block - 7:00 PM
Sheet
Crossover A/B - 7:00 PM
Sheet
D Block - 9:00 PM
Sheet
3 Kaine (4-1) W - L Spanier (1-2)
4 Kindred (1-3) - Dumont (1-1)

Monday Jan 15th, 2024

A Block - 9:00 PM
Sheet
1 Wong (4-0) W - L Yager (0-4)
2 JALK (2-2) W - L Cowan (2-3)
4 Beatty (2-3) L - W House (3-2)
A Block2 - 9:00 PM
Sheet
3 Gushulak (2-2) W - L Gauthier (3-2)
B Block - 6:45 PM
Sheet
1 Bourassa (2-3) W - L Gagnon (3-2)
2 Merrick (2-3) L - W Geiger (4-1)
4 Team Brasil (1-3) L - W Bernard (2-3)
B Block2 - 6:45 PM
Sheet
3 Stagg (3-1) W - L Yoo (2-3)
C Block - 7:00 PM
Sheet
Crossover A/B - 7:00 PM
Sheet
D Block - 6:45 PM
Sheet
5 Kaine (4-1) W - L Kindred (1-3)
6 Spanier (1-2) - Dumont (1-1)

Monday Jan 22nd, 2024

A Block - 6:45 PM
Sheet
1 Beatty (2-3) L - W Gauthier (3-2)
3 JALK (2-2) T - T Yager (0-4)
6 Wong (4-0) W - L Cowan (2-3)
A Block2 - 6:45 PM
Sheet
5 Gushulak (2-2) W - L House (3-2)
B Block - 9:00 PM
Sheet
3 Stagg (3-1) T - T Team Brasil (1-3)
4 Bourassa (2-3) L - W Merrick (2-3)
6 Yoo (2-3) L - W Gagnon (3-2)
B Block2 - 9:00 PM
Sheet
5 Geiger (4-1) W - L Bernard (2-3)
C Block - 7:00 PM
Sheet
Crossover A/B - 7:00 PM
Sheet
D Block - 6:45 PM
Sheet
2 Kaine (4-1) W - L Dumont (1-1)
4 Kindred (1-3) W - L Spanier (1-2)

Monday Jan 29th, 2024

A Block - 6:45 PM
Sheet
1 JALK (2-2) W - L Gushulak (2-2)
3 Cowan (2-3) L - W House (3-2)
A Block2 - 9:00 PM
Sheet
2 Wong (4-0) W - L Beatty (2-3)
4 Yager (0-4) L - W Gauthier (3-2)
B Block - 6:45 PM
Sheet
2 Bourassa (2-3) W - L Yoo (2-3)
4 Team Brasil (1-3) L - W Geiger (4-1)
6 Merrick (2-3) L - W Gagnon (3-2)
B Block2 - 6:45 PM
Sheet
5 Stagg (3-1) W - L Bernard (2-3)
C Block - 7:00 PM
Sheet
Crossover A/B - 7:00 PM
Sheet
D Block - 9:00 PM
Sheet
1 Kaine (4-1) L - W Spanier (1-2)
3 Kindred (1-3) L - W Dumont (1-1)

Monday Feb 12th, 2024

A Block - 9:00 PM
Sheet
3 JALK (2-2) L - W Beatty (2-3)
4 Wong (4-0) - Gushulak (2-2)
6 Yager (0-4) L - W House (3-2)
A Block2 - 9:00 PM
Sheet
5 Cowan (2-3) W - L Gauthier (3-2)
B Block - 6:45 PM
Sheet
2 Merrick (2-3) W - L Bernard (2-3)
3 Bourassa (2-3) L - W Geiger (4-1)
5 Team Brasil (1-3) L - W Yoo (2-3)
B Block2 - 6:45 PM
Sheet
1 Stagg (3-1) L - W Gagnon (3-2)
C Block - 7:00 PM
Sheet
Crossover A/B - 7:00 PM
Sheet
D Block - 6:45 PM
Sheet
4 Spanier (1-2) - Dumont (1-1)
6 Kaine (4-1) W - L Kindred (1-3)

Monday Feb 26th, 2024

A Block - 6:45 PM
Sheet
3 Wong (4-0) - House (3-2)
4 JALK (2-2) - Gauthier (3-2)
5 Yager (0-4) - Beatty (2-3)
A Block2 - 6:45 PM
Sheet
6 Cowan (2-3) - Gushulak (2-2)
B Block - 9:00 PM
Sheet
1 Team Brasil (1-3) - Gagnon (3-2)
3 Merrick (2-3) - Stagg (3-1)
4 Bourassa (2-3) - Bernard (2-3)
B Block2 - 9:00 PM
Sheet
2 Yoo (2-3) - Geiger (4-1)
C Block - 7:00 PM
Sheet
Crossover A/B - 7:00 PM
Sheet
D Block - 6:45 PM
Sheet
1 Kindred (1-3) - Spanier (1-2)
2 Kaine (4-1) - Dumont (1-1)

Monday Mar 4th, 2024

A Block - 6:45 PM
Sheet
1 Wong (4-0) - Gauthier (3-2)
2 Yager (0-4) - Gushulak (2-2)
6 JALK (2-2) - House (3-2)
A Block2 - 6:45 PM
Sheet
5 Cowan (2-3) - Beatty (2-3)
B Block - 9:00 PM
Sheet
1 Bourassa (2-3) - Merrick (2-3)
2 Team Brasil (1-3) - Stagg (3-1)
B Block2 - 6:45 PM
Sheet
3 Yoo (2-3) - Bernard (2-3)
4 Geiger (4-1) - Gagnon (3-2)
C Block - 7:00 PM
Sheet
Crossover A/B - 7:00 PM
Sheet
D Block - 9:00 PM
Sheet
3 Kindred (1-3) - Dumont (1-1)
4 Kaine (4-1) - Spanier (1-2)
Pos Team Pts Block 1 Block 2 Block 3
1 Wong 87.50 26.25 33.25 28.00
2 JALK 78.75 29.75 22.75 26.25
3 Cowan 78.50 26.25 27.75 24.50
4 House 78.50 22.50 28.00 28.00
5 Beatty 76.00 27.00 24.50 24.50
6 Gauthier 74.50 25.50 21.00 28.00
7 Yager 73.50 26.25 28.00 19.25
8 Gushulak 68.50 22.75 24.75 21.00
9 Stagg 65.50 18.75 21.25 25.50
10 Geiger 62.75 19.50 16.25 27.00
11 Bourassa 60.75 21.25 18.50 21.00
12 Merrick 60.00 20.00 19.00 21.00
13 Bernard 59.00 18.00 20.00 21.00
14 Yoo 59.00 18.00 20.00 21.00
15 Gagnon 57.75 17.50 16.25 24.00
16 Team Brasil 55.75 16.25 20.00 19.50
17 Kaine 26.00 14.00 12.00 0.00
18 Kindred 26.00 16.00 10.00 0.00
19 Spanier 0.00 0.00 0.00 0.00
20 Dumont 0.00 0.00 0.00 0.00